Melikgazi Türbesi Nerede, Nasıl gidilir? Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Melikgazi Köyü’nde yer alan Melikgazi Türbesi, XII. yüzyılın mimari özelliklerini taşımaktadır. Melikgazi Türbesi Nerede, Nasıl gidilir?

Kayseri‘nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Melikgazi Köyü’nde yer alan Melikgazi Türbesi, XII. yüzyılın mimari özelliklerini taşımaktadır ve kitabesi olmadığından Melikgazi için yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir.
Türbede Melik Gazi’nin de yer aldığı 3 adet mumyalı ceset bulunmaktadır.

Melikgazi Kimdir?

Melik Gazi, Malazgirt Meydan Muharebesi (1071) sonrası Anadolu’ya giren Türklerin Amasya, Malatya, Sivas, Kayseri, Tokat civarlarında Danişmentli Beyliği’ni kuran Ahmet Melik Gazinin oğludur ve babasının ardından Danişmedli Devletinin hükümdarlığını yapmıştır.
Melik Gazi’nin tam adı “Seyyid Selahattin” dir. Ancak, tarihte aldığı “Danişment Emir Melik Gazi Sultan” adıyla anılır.

Türbenin Mimari Özellikleri:
Türbe, Selçuklu türbelerine benzer özellikleri taşımaktadır. İki bölümden oluşan türbenin üst katında sandukalar bulunurken alt katında mumyalar yer almaktadır.
Türbe, Kesme taş ve tuğla kullanılarak yapılan yapının her köşesi kaliteli bir işçilikle yapılmıştır. Türbenin dört cephesine birer tane pencere bulunmaktadır. Mumyalık bölümü dışı kesme taş içi de tuğla ile yapılmıştır.

Melikgazi Türbesi Nerede, Nasıl gidilir?

Melikgazi Türbesi Nerede, Nasıl gidilir?

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Melikgazi Köyü’nde yer alan Melikgazi Türbesi, yüksek bir tepenin yamacında yer almaktadır.