Televizyonda, yaza fit girme, diyet, zayıflama… reklamları dönmeye başladığına göre tatil planları yapılmaya başlanmış demektir.
Yaz tatilinden beklentiler kişiden kişiye değişse de genelde beklentiler; “deniz, kum, güneş” oluyor. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasının da etkisiyle her bütçeye ve her zevke uygun tatil yapılabiliyor. Türkiye’nin en popüler ve en güzel plajlarını sıraladığımız bu listeyi inceleyerek tatil planınızı yapabilirsiniz…

İşte Türkiye’nin En Güzel 25 Plajı:

1. Altınkum Plajı - Didim :

Altınkum Plajı Altınkum Plajı, Didim merkezinde bulunmaktadır. Plaj da Yaz aylarında boş yer bulmak oldukça zordur.Altın sarısı kumlarıyla Türkiye’nin en iyi plajlarındandır. Plaj boyunca kafeler ve restoranların yansıra oteller ve pansiyonlar da bulunmatadır.

2. Lara Plajı - Antalya:

Lara Plajı  Antalya şehir merkezine 15 km. uzaklıkta yer alan Plaj, 2 km uzunlukta ve 50 metreye yakın genişliktedir. Denizi oldukça sakin ve soğuk olmayan bir suya sahiptir. Plajın arkasında küçük bir orman bulunuyor. Ormanlık alanda kamp ve piknik yapmak mümkün.

3. Ölüdeniz -Fethiye:

Ölüdeniz Fethiye‘nin efsaneleriyle de ünlü tatil beldesi olan ölüdeniz, doğal güzellikleriyle sadece Türkiye’de değil dünyada bilinen bir tatil beldesidir.

4. İncekum Plajı - Marmaris:

ncekum Plajı İncekum Plajı, Ege’nin en güzel plajlarından biridir. İsminin hakkını veren kumlarıyla, temiz ve aniden derinleşmeyen deniziyle tercih edilebilecek güzel bir plaj.

5. Kefalos plajı - Gökçeada:

Kefalos plajı - Gökçeada Kefalos plajı, altın sarısı kumlarıyla ve ada merkezine yakın olmasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir. rüzgâr sörfü yapanların tercih edebileceği yerlerdendir.

6. Sarımsaklı plajı - Ayvalık:

Sarımsaklı plajı Sarımsaklı Plajı, ilçe merkezine yakınlığı ve 7 Km’lik plaj uzunluğuyla her yaştan tatilciye hitap eden, Türkiye’nin en popüler plajlarından biridir. Deniz, kum ve güneş isteyenlerin pişman olmayacakları güzel bir plaj.

7. Ilıca Plajı - Çeşme:

Ilıca Plajı *Çeşme*’nin yanı başındaki plaj, ilkbahar ve sonbaharda denize girebileceğiniz nadir yerlerden biri… Denize girilebilmesinin nedeni, plajın yakınındaki kaynak sularının olmasıdır. Kaynak suyunun deniz suyuna karışmasıyla deniz suyu sıcaklığını kayda değer şekilde yükseltiyor.
Ilıca suyu, Romatizmal hastalıklara ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

8. Kaputaş Plajı - Kaş:

Kaputaş Plajı Antalya’nın Kaş ilçesinin de yer alan Kaputaş Plajı, Akdeniz bölgesinin yoğun ilgi gören plajlarındandır. Kaş-Kalkan arasında bulunan plaj, Altın rengi kumsalı ile ünlüdür.

9. Kelebekler Vadisi Plajı - Fethiye:

Kelebekler Vadisi Plajı-en iyi plajlar Kelebekler Vadisi, ölüdeniz’in koylarından biridir. Kendine has güzellikleriyle ve doğal dengesini bugüne kadar koruyabilmiş çok özel bir konuma sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Kelebekler vadisinde çadır kurmakta mümkün.

10. Ortakent Yahşi Plajı - Bodrum:

Ortakent Yahşi Plajı-en iyi plajlar listesi *Bodrum*’a 8 km uzaklıkta bulunan plaj, Sürekli esen rüzgarları sayesinde rüzgar sörfü için uygundur.

11. Amos Koyu - Marmaris:

Amos Koyu Bozburun’un iki tatil köyünün arasın yer alan Amos, çakıl taşları serpiştirilmişçesine plajıyla, Marmaris’in güzelliğine güzellik katan karşı koyulamaz güzellikte bir plaj…

12. Kleopatra Plajı - Alanya:

Kleopatra Plajı 2 kilometrelik bir uzunluğundaki Efsaneleri ile ünlü plaj, Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi olan Kleopatra’dan ismini almıştır.

13. Ayazma Plajı - Bozcaada:

Ayazma Plajı Masmavi denizi ve incecik kumu ile Bozcaada’nın çok rağbet gören plajlarındandır. Plajda şemsiye-şezlong hizmetinin yanında, deniz bisikleti, jet ski… kiralamakta mümkün.

14. İztuzu Plajı - Dalyan:

5 km uzunluğundaki plaj, tatlı su ile deniz suyu arasında bulunan nadir plajlardan biridir. Caretta Carettaların yumurtalarını bırakabilmelerine uygun olan ince kumlu plaj ‘Kaplumbağa Plajı’ olarakta bilinmektedir.

15. Çıralı Plajı - Antalya:

Çıralı Plajı Çıralı doğal zenginliği ile meşhurdur, cartta carttalara ev sahipliği de yapan plaj, oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Plaj yakınında konaklamak için pansiyon bulmak mümkündür.

16. Ağva Plaj:

Ağva plaj Türkiye'nin en iyi plajları listesi Ağva her mevsim İstanbulluların ailecek gitmeyi tercih ettikleri, her bütçeye uygun otel, pansiyon ve günlük kiralanabilen evleriyle İstanbulluların vazgeçilmez tatil merkezlerinden biridir.

17. Kadınlar Denizi Plajı - kuşadası:

 Kadınlar Denizi Plajı Kadınlar Denizi Plajı, Eskiden kadın ve erkeklerin beraber denize girmedikleri dönemden kalma bir isimdir. Merkeze olan yakınlığıyla yaz aylarında oldukça kalabalık olan bir plajdır.

18. Ovabükü -Datça:

Ovabükü Datça yarımadasında yer alan koydan biri olan Ovabükü, Ailecek huzur dolu bir tatil için tercih edilebilecek seçeneklerden biridir.

19. Kadırga Koyu - Assos:

Kadırga Koyu Assos’un hemen yanı başındaki koy, geniş ve uzun plajıyla uygun otel, pansiyon ve kamping alanlarıyla Assos’un serin sularına kendinizi bırakabileceğiniz popüler adreslerden birisidir.

20. Kilyos Plajları - İstanbul:

Kilyos Plajları İstanbul Kilyos denildiğinde herkesin aklına deniz, kum, güneş üçlüsü gelmektedir. Kilyos’da Halk plajının yansıra Kafe, bar, restoran, kahvaltı seçenekleri sunan her bütçeye uygun farklı konseptlerde plaj işletmeleri bulunuyor. Bunlardan bazıları; Burç Beach, Suma Beach, Babylon Beach, High Beach, Uzunya Beach…

21. Kumköy Plajı - Side :

Kumköy Plajı Side, denizi ve tarihi ile popüler tatil beldelerinden biridir. Antalya il merkezine yaklaşık 65 km. Mesafede yer almaktadır. Kumköy Plajı denizi ve plajının güzelliğinin yanında konaklama imkanları açısından da oldukça şanslı bir konumda yer almaktadır.

22. Patara Plajı - Kaş:

Patara Plajı Türkiye‘nin en uzun plajı olan Patara aynı zamanda Türk filmlerin unutulmaz çöl sahnelerinin çekildiği yerdir. Plaj her mevsim yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

23. Badavut Plajı – Ayvalık:

Badavut Plajı Ayvalık’a 10 km mesafedeki, Badavut plajı Koy olmasın etkisiyle denizi dalgasız bir denize sahip olan plaj bozulmamış bir güzelliğe sahip.

24. Florya Güneș Plajı - istanbul :

Florya Güneș Plajı Florya Güneş Plajı, 800 metre uzunluğunda ve İstanbulluların yaz aylarında serinlemek için tercih ettiği popüler plajlarından biridir. Yeteri kadar tuvalet ve soyunma kabinin yansıra 1500 civarı şezlong ve şemsiye kapasitesi bulunuyor.

25. Turunç Halk Plajı:

Turunç Halk Plajı -türkiye'de ki en iyi plajlar Turunç Halk Plajı, Marmaris’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta. Marmaris tatilinizde mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerden birisidir. Muhteşem denizi, güneşi ve kumsallarıyla tatilinize keyif katacak olan Turunç, su sporlarına ilgi duyanlar için hizmet veren tesisler de bulunmakta. Tekne turları ile çevredeki koyları keşfetmek mümkün.