Kartepe gezilecek yerler Kocaeli’nin Kartepe ilçesi, Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapıyor ve ilçe Kartepe dağının eteklerinde yer alıyor.

Sık bitki örtüsü, dereleri ve Sapanca Gölü gibi fotoğrafçıların yoğun ilgisini çekmeyi başaran Kartepe, gezilecek yerler bakımından oldukça popüler bir destinasyon.

Kartepe’de ATV ve bisiklet kiralayarak Kartepe dağının eteklerindeki, kiraz bahçelerinin ve kestane ağaçlarının içinde dolaşmanın keyfini sürebilirsiniz.

Maşukiye’yi dolaşırken hafta sonu kurulan pazardan organik yiyecekler alabilir ayrıca hediyelik eşya satan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Kartepe’de Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’a yakınlığıyla popülerliğini hiç kaybetmeyen Kartepe, kayak merkezi ve Maşukiye gibi önemli merkezleriyle her mevsim seyahat severleri memnun etmeyi başarıyor.

İşte Kartepe Gezilecek Yerler:

1. Maşukiye

Kartepe gezilecek yer dendiğinde ilk akla gelen yer olan Maşukiye, Kartepe dağının eteklerinde yer almaktadır. Maşukiye; İstanbul’a 120 km, İzmit’e 20 km ve Sakarya’ya 30 km uzaklıkta yer alıyor. Maşukiye yeşillikler içinde her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan tesisleriyle her mevsim hizmet veriyor.

Maşukiye’de Ne Yemeli?
Maşukiye’de dere kenarında alabalık çiftliği var ve bu çiftlikte yetişen taze alabalıkları yiyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor.

Maşukiye hakkında daha ayrıntılı bilgi için Maşukiye Gezilecek Yerler yazımızı da okumayı unutmayın!  Kartepe gezilecek yerler

2. Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe kayak merkezi, İstanbul’a olan yakınlığı, Sapanca gölü manzarası ve doğal güzelliğiyle Türkiye’de kış turizmi için önemli merkez haline gelmiştir.
Farklı zorluk derecesine sahip pistleriyle Kartepe, aynı alanda kayak severlere sunabilen ender yerlerdendir. Kartepe kayak merkezi’nin tek handikabı, Kayak merkezinde konaklama hizmeti veren bir adet işletmenin olması. Umarız “Greenpark Kartepe” dışında konaklama hizmeti veren oteller de açılır. Kartepe gezilecek yerler - maşukiye

3. Sapanca Gölü

Gölün doğu tarafı Sakarya ilinin sınırları içerisindeyken Batı tarafı Kocaeli ili sınırları içinde yer almaktadır. Göl çevresinde çeşitli su sporları yapılan tesisler, oteller, restoranlar bulunmaktadır. Kartepe’ye olan yakınlığı sebebiyle Sapanca gölü görülmeye değer önemli noktalardan biridir.  Kartepe gezilecek yerler

4. Aygır Deresi:

Kartepe’nin zirvesinden gelen su kaynaklarının Sapanca gölüne dökülmeden önce oluşturdukları şelaleler harika görüntüler sunuyor. Dere çevresinde doğa ile iç içe olabileceğiniz bol oksijenli yürüyüşler yapabilir. Dere çevresindeki mekanlar da yemek yiyebilirsiniz. Her mevsim ziyaretçilerine farklı farklı güzellikler sunan Aygır Deresi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.
 Kartepe gezilecek yerler - aygır deresi

  • Sarımeşe, Kuzu Yaylası, Soğuksu Piknik Alanlanı da Kartepede görülmesi gereken önemli yerlerdir.